BEZPIECZEŃSTWO FIZYCZNE
ZABEZPIECZENIE SERWEROWNI - DRZWI DO SERWEROWNI
!!! PARAMETRY NORMATYWNE, KTÓRE NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ZASTOSOWAĆ !!!
Klasa bezpieczeństwa:
• Odporność na włamania
Standardowo do pomieszczenia serwerowni montuje się drzwi klasy C wg PN-90/B-92270 i PN-B/96-02871.
• Norma wytrzymałości ogniowej
EI 30 (30 minut) lub EI 60 (60 minut) wg PN-EN-13501.
• Aprobata normatywna
Drzwi powinny posiadać wywieszkę – APROBATĘ NORMATYWNĄ wydaną przez ITB Instytut Techniki Budowlanej - przytwierdzoną z boku drzwi w wewnętrznej części framugi – skrzydła drzwi.
• Zamek główny
Rozporowy blokujący w górę, dół i bok klasy C. Drzwi powinny posiadać bolce antywyważeniowe.
• Uszczelki pęczniejące
• Samozamykacz
• Zamek elektroniczny + elektrozaczep
Konieczny w przypadku podłączenia drzwi do systemu kontroli dostępu.
• Zainstalowany kontaktron
Urządzenie powinno być wpięte do systemu alarmu serwerowni.
• Izolacja termiczna drzwi do serwerowni
Ma ogromne znaczenie przy zabezpieczeniu środowiska serwerowni przed przenikaniem do serwerowni wysokiej temperatury. W pomieszczeniu serwerowni temperatura musi być utrzymana na odpowiednim poziomie - 20 – 24 ºC.
• Próg w drzwiach
Nie powinien być wysoki, ponieważ może blokować wypływ na korytarz ewentualnie pojawiającej się wody w serwerowni.
• Zabezpieczenie przed gryzoniami
Prześwit pod drzwiami powinien być zabezpieczony przez specjalne zasłony z tworzywa, tak, aby skutecznie uniemożliwić się przedostanie gryzoni do serwerowni.
• Drzwi powinny posiadać również czujnik dźwiękowy,
który włącza się, gdy drzwi do serwerowni otwarte są ponad miarę. Nieprzyjemny dźwięk wymusza na pracowniku zamknięcie drzwi, a w razie nieobecności pracownika w pomieszczeniu serwerowni skłania do działania innych pracowników, którzy powinni odpowiednio zareagować na przeszywający dźwięk.
• Zwracamy również uwagę, aby próg drzwi był zamontowany na równi z powierzchnią podłogi w serwerowni.
Daje nam to dodatkowe zabezpieczenie w przypadku zalania serwerowni np. przez nieszczelny klimatyzator lub inne źródła wody, które nie powinny występować w serwerowni: grzejniki, rury wodociągowe, rury kanalizacyjne czy przeciekający dach (jeżeli serwerownia w znajduje się na ostatnim piętrze w budynku) albo przez wody gruntowe (jeżeli serwerownia znajduje się w piwnicy poniżej poziomu gruntu). Wtedy wyciekająca woda może wypływać swobodnie na korytarz.
• Przy okazji wymiany drzwi do serwerowni zalecamy zainstalowanie systemu monitorującego rejestr wejść do serwerowni np. ROGER.
System zostaje podpięty do oprogramowania, które automatycznie po wejściu do serwerowni odnotowuje je w systemie. W każdej chwili możemy dokonać pełnej weryfikacji wejść do pomieszczenia.
• Papierowy rejestr wejść do serwerowni
Jeżeli system elektroniczny ma możliwość odnotowania wejścia do serwerowni np. ekipy serwerowej do klimatyzatorów, to nie trzeba prowadzić dodatkowego rejestru w formie papierowej. W przeciwnym wypadku w rejestrze papierowym odnotowujemy wszelkie wejścia zewnętrznych firm. Ma to ogromne znaczenie w razie nieautoryzowanego wycieku danych. Mając prowadzone rejestry możemy bezbłędnie weryfikować ciąg zdarzeń i odtwarzać sytuacje, które mogły doprowadzić do utraty danych.
Materiały użyte do uszczelnienia drzwi muszą spełniać wymagania i zalecenia norm przeciwpożarowych. Dotyczy to głównie pianek montażowych, które muszą posiadać odpowiednią klasę wytrzymałości PPOŻ.
Należy zwrócić uwagę, aby drzwi wraz z osprzętem były zainstalowane przez firmę posiadającą odpowiednie certyfikaty. Cały proces wymiany powinien być udokumentowany w stosownym protokole, w którym będą potwierdzone informacje o klasie bezpieczeństwa drzwi i klasie bezpieczeństwa ich montażu.
Niektórzy audytorzy zalecają również naklejenie na drzwiach od zewnątrz informacji o zakazie fotografowania i nagrywania serwerowni.
!!! UWAGA - WAŻNE !!!
Spotykamy się często z podstawowym błędem, który jest niestety nagminnie powielany. Zmieniając wystrój w pomieszczeniach biurowych, zlecenie na dostosowanie pomieszczeń do nowoczesnego wyglądu trafia często do architektów, którzy nie przywiązują wagi do wymagań bezpieczeństwa w pomieszczeniach serwerowni.
Zdarza się, że architekt zaleca wymianę np. drzwi do serwerowni na zwykłe standardowe drewniane drzwi bez zabezpieczeń, które pasują do ogólnej wizji architektonicznej. Uczulamy na to naszych Klientów i proponujemy kontakt z naszymi specjalistami przed rozpoczęciem remontu czy modernizacji. W czasie rozmowy przekażemy niezbędne wymagania jakie powinien spełnić projekt architektoniczny, aby pomieszczenie serwerowni było odpowiednio zabezpieczone. W wielu przypadkach niestety mieliśmy do czynienia z realizacją wizjonerskich projektów, które potem wymagały gruntownych zmian (np. wymiany drzwi). Zalecamy więc kontakt z nami już w fazie projektowania zmian w Państwa firmie, aby spełnić wymagania bezpieczeństwa i zaoszczędzić niepotrzebnych kosztów.
PODEJMIEMY DLA PAŃSTWA KAŻDE WYZWANIE!
Nota prawna
1. Zaprezentowany materiał jest autorskim opracowaniem i jest objęty prawem autorskim.
2. Niniejszy materiał, ani żaden jego fragment nie może być reprodukowany, przetwarzany i rozpowszechniany w jakikolwiek sposób za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i in. do celów innych niż realizacja przedmiotowej umowy u Klienta.
ZOBACZ RÓWNIEŻ