Polecamy Państwa uwadze wpis, który ukazał się wczoraj na naszym blogu. Traktuje on o niezrozumiałych i różnorodnych interpretacjach zasad bezpieczeństwa oraz o naginaniu analizy ryzyka bezpieczeństwa informacji do wymyślonych lub zasłyszanych rozwiązań dotyczących zachowania zgodności z rekomendacjami UKNF w bankach.
Zwracamy Państwa uwagę, że w dzisiaj ogłoszonym komunikacje organ nadzoru UKNF zdecydowanie ustosunkował się do nadinterpretacji i niezrozumiałego naginania do własnych potrzeb wydanych rekomendacji oraz ogólnie przyjętych dobrych praktyk.
https://www.knf.gov.pl/komunikacja/komunikaty?articleId=72585&p_id=18
W nawiązaniu do tego komunikatu zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem i do zapoznania się z tematami szkoleń dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa, w czasie których wyjaśniamy jak być zgodnym z rekomendacjami KNF i dobrymi praktykami.
Dostawcy usług bankowych powinni mieć świadomość, że podejmowane przez nich Źródło: UKNF (Cyberbezpieczeństwo elektronicznych kanałów dostępu do usług bankowych – |
Bezpieczeństwo fizyczne infrastruktury informatycznej w placówkach banków niejednokrotnie wymaga sporych korekt, co zauważamy niestety bardzo często w czasie audytów bezpieczeństwa informacji wykonywanych w bankach spółdzielczych.
W trakcie jednego z audytów w banku spółdzielczym audytowaliśmy serwerownię zapasową w pomieszczeniu po byłej toalecie. Co ciekawe – nasze zalecenie wymiany drzwi, które były oryginalnymi drzwiami do toalety, a tylko zostały wzmocnione arkuszem blachy, wywołało duże zaskoczenie. No jak to ?! – przecież kolega z sąsiedniego banku powiedział, że tak może być !!!
Czy mamy prawo tłumaczyć się niewiedzą w razie incydentu bezpieczeństwa? Nie! Pamiętajmy, że są rekomendacje normatywne, których musimy przestrzegać i wdrażać je w życie tak, aby chronić infrastrukturę teleinformatyczną.
W kwestii ochrony dokumentów spotkaliśmy się również z wieloma przypadkami przewożenia dokumentów bankowych w workach foliowych przeznaczonych do koszy na śmieci. Brak normatywnego zabezpieczenia dokumentów w razie kradzieży czy incydentu bezpieczeństwa może skutkować wypływem danych poza bank i utratą wiarygodności w oczach Klientów.
Do powyższych przykładów należy dodać nagminny brak zabezpieczenia infrastruktury sieciowej służącej do zapewnienia komunikacji z bankomatami. Pamiętajmy, że wysadzenie bankomatów wychodzi z mody na rzecz bezpośredniego wpinania urządzeń hakerskich do infrastruktury sieciowej bankomatu. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu złodzieje odblokowują limit wypłat, powodując ogromne straty dla banku. | |
Dla nadzorcy UKNF najważniejszym dokumentem potwierdzającym kompleksowe podejście do bezpieczeństwa jest analiza ryzyka bezpieczeństwa informacji, która w dużej mierze wykonywana jest w bankach na zasadach kopiuj / wklej. Jeżeli już uda nam się zdobyć taki dokument, spróbujmy przynajmniej dostosować go do realiów panujących w naszym banku. Infrastruktury teleinformatyczne, których również dotyczy analiza ryzyka nie są tożsame z bankiem, od którego mamy ten „wzorcowy” dokument. Minimum czynności jakie wypada wykonać, to zmiana nazwy banku. Analizując dokumenty w czasie audytów, często w analizie ryzyka znajdujemy informacje dotyczące innych systemów finansowych, niż te, które funkcjonują w audytowanym właśnie banku.
W razie problemów zapraszamy Państwa do kontaktu! Chętnie wskażemy kierunek prac jakie należy wykonać i jak najprościej, a w zgodzie z regulacjami i dobrymi praktykami zabezpieczyć infrastrukturę teleinformatyczną.
Składowe infrastruktury ICT, które powinny podlegać szczególnej analizie dotyczącej ich bezpieczeństwa:
- Stanowisko ABI = BI / SBI o co tak naprawdę chodzi
- Bezpieczeństwo bankomatów / wpłatomatów
- Bezpieczeństwo danych biometrycznych
- Bezpieczeństwo infokiosków
- Bezpieczeństwo środowiskowe w serwerowni i pomieszczeniach węzłów sieciowych
- Jak nadzorować warunki skrajne w serwerowni
- Prawidłowa budowa pomieszczenia serwerowni – na co koniecznie należy zwrócić uwagę
- Właściwe drzwi oraz ich instalacja w serwerowni, aby pomieszczenie było bezpieczne i odporne na podatności
- Infrastruktura sieciowa
- Polityka ochrony DLP Data Loss Prevention – Ochrona przed utratą danych
m.in. wdrożenie protokołu bezpieczeństwo 802.1x - Bezpieczeństwo transakcji w modułach bankowości elektronicznej
- Uprzywilejowany dostęp do stref i jego nadzorowanie
- Strefy uprzywilejowanego dostępu
- Ochrona przeciwpożarowa
- Ochrona agregatów prądotwórczych modułów SZR oraz bezpieczeństwo środowiskowe
- Ochrona dokumentów / niszczarki / szafy metalowe na dokumenty
- Monitoring CCTV
- Ochrona fizyczna placówek banku
- Ochrona środowiska TV BANKOWEJ
- Zabezpieczenie i bezpieczeństwo stron internetowych Banku
- Bezpieczeństwo modułów bankowości internetowej
- Szkolenia dla pracowników dot. nowych technik ataku na infrastrukturę teleinformatyczną
- Incydenty oraz ich raportowanie
Zapraszamy Państwa na nasze szkolenia PREMIUM, które odbędzie się w formie zdalnej na naszej platformie szkoleniowej edu.servus-comp.pl a odnoszące się do bieżącego komunikatu UKNF:
02.03.2021 r.
Analiza ryzyka bezpieczeństwa fizycznego i operacyjnego IT ICT Rekomendacja D, bezpieczeństwo stron www i modułów bankowości internetowej
Szkolenie prowadzi Audytor Wiodący, Audytor Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, Specjalista do analizy bezpieczeństwa fizycznego i środowiskowego w bankach, ekspert w zakresie podatności środowiska infrastruktury IT.
05.03.2021 r.
Rekomendacja D – Praktyczne wskazówki zarządzania bezpieczeństwem środowiska IT w Banku?
Szkolenie prowadzi Audytor Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, systemowy Inżynier IT, ekspert w zakresie podatności środowiska infrastruktury IT, testów penetracyjnych w bankach.
19.03.2021 r.
Wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnie z KNF, normą ISO 27001, dobrymi praktykami
Szkolenie prowadzi Audytor Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, systemowy Inżynier IT, ekspert w zakresie podatności środowiska infrastruktury IT, testów penetracyjnych w bankach.
29.03.2021 r.
Zasady przestrzegania cyberbezpieczeństwa w Banku Spółdzielczym
Szkolenie prowadzi Audytor Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, systemowy Inżynier IT, ekspert w zakresie podatności środowiska infrastruktury IT, testów penetracyjnych w bankach.
16.04.2021 r.
Chmura – Centrum przetwarzania danych w Banku, wytyczne KNF
Szkolenie prowadzi Audytor Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, systemowy Inżynier IT, ekspert w zakresie podatności środowiska infrastruktury IT, testów penetracyjnych w bankach.
19.04.2021 r.
Analiza ryzyka bezpieczeństwa fizycznego i operacyjnego IT ICT Rekomendacja D, bezpieczeństwo stron www i modułów bankowości internetowej
Szczególnie polecamy lekturę ciekawego wpisu traktującą o analizie ryzyka bezpieczeństwa informacji
https://premiumbank.zadbajobezpieczenstwo.pl/wp-admin/post.php?post=8269&action=edit
Zapraszamy do odwiedzenia naszej platformy szkoleniowej
https://edu.servus-comp.pl/pl/oferta/52-27-analiza-ryzyka-bezpieczenstwa-fizycznego-i-operacyjnego-it-ict-rek-d-stron-www-i-bankowosci-internetowej-.html#/1-rozpoczecie_szkolenia-09_00/87-data_szkolenia-02032021
https://edu.servus-comp.pl/pl/858-szkolenia-on-line
Zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.