BEZPIECZEŃSTWO FIZYCZNE
KLIMATYZATOR DO SERWEROWNI - JAKI?
!!! PARAMETRY NORMATYWNE, KTÓRE NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ZASTOSOWAĆ !!!
Zawsze zalecamy instalację dwóch niezależnych klimatyzatorów, które będą pracowały wg poniższych schematów:
- sekwencyjnie tzn. jeden pracuje - drugi odpoczywa i cykl taki ustawiamy na około 10 do 15 minut
- w rytmie ciągłym – jeden klimatyzator pracuje non stop, a drugi w pełnej gotowości jest uruchamiany w razie awarii lub serwisowania pierwszego klimatyzatora.
Serwis klimatyzatorów:
- należy pamiętać, aby wykonywać cykliczne przeglądy całej instalacji klimatyzacji,
- przeglądy powinny być wykonywane minimum dwa razy w roku.
Szczególnie niebezpiecznym okresem dla klimatyzatorów jest wiosna – okres kwitnienia traw, drzew, kwiatów. W powietrzu unosi się wtedy bardzo dużo pyłków, które skutecznie potrafią zmniejszyć wydajność klimatyzatora lub nawet go unieruchomić.
W ramach prac serwisowo – konserwatorskich powinny zostać wykonane następujące czynności:
- czyszczenie, odgrzybianie,
- przegląd obudowy urządzenia, sprawdzenie połączeń oraz pomiary elektryczne i wydajności chłodzenia,
- sprawdzenie szczelności układu chłodzącego, ciśnienia pracy układu tłoczenia i ssania, oraz kontrola układu odprowadzania skroplin,
- dokładne czyszczenie parowników i skraplaczy oraz filtrów powietrza.
Wymiana filtrów oraz wszystkich podzespołów i elementów, które uległy zużyciu lub awarii, w tym uzupełnienie czynnika chłodzącego w razie potrzeby.
Przy doborze klimatyzatorów do pomieszczenia szczególnie zalecamy zwrócić uwagę na:
- powierzchnię i kubaturę pomieszczenia,
- na pracujące w pomieszczeniu urządzenia wydzielające duże ilości ciepła,
- należy wybrać klimatyzator pracujący w szerokim spektrum temperatur.
System pracy całorocznej, umożliwiający pracę w zakresie temperatur zewnętrznych od co najmniej - 15,0 ºC do + 46,0 ºC
JAK PRAWIDŁOWO OBLICZYĆ WYMAGANĄ MOC KLIMATYZATORÓW?
W poniższym przykładzie podano standardową, najczęściej występującą powierzchnię pomieszczenia wraz z zestawem urządzeń zamontowanych zwykle w serwerowni:
- pomieszczenie o wymiarach 4,50 m x 4,5 m i wysokości 2,40m
- w serwerowni zostaną zainstalowane urządzenia o łącznym przyroście ciepła wynoszącym: ok. 11 kW
- będą to :
- zasilacze awaryjne UPS (6 szt. po 0,5 kW) - 3,0 kW łącznej straty ciepła
- serwery (5 – 8 szt. po 0,75 kW) - 6,0 kW łącznej straty ciepła
- urządzenia aktywne: routery, switche (10 szt. po 0,15kW) - 1,5kW łącznej straty ciepła
- pozostałe urządzenia - 0,5kW łącznej straty ciepła
W sumie 11 kW przyrostu ciepła
Zwykle urządzenia w serwerowni pracują na 80-85% swojej wydajności, a temperatura jest utrzymywana stale na poziomie 22-23 st. C przy 50% wilgotności, stąd wyliczona wymagana moc chłodnicza urządzenia wynosi 10 kW.
Zgodnie z wymaganiami dot. redundancji systemu, projektuje się układ podwójny w oparciu o dwa klimatyzatory podsufitowe o zmiennej mocy chłodniczej od 2,8 kW do 11,2 kW i grzewczej od 2,7 kW do 12,7 kW każdy, wyposażone w technologię inverterową pozwalającą na płynne dostosowanie wydajności chłodniczej do aktualnych potrzeb w pomieszczeniu.
WYMAGANIA NORMATYWNE
Montażu powinni dokonać specjaliści posiadający odpowiednie aktualne uprawnienia zgodne m.in. z Rozporządzeniem Unijnym WE nr 2037/2000 z dnia 09.06.2000 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (świadectwa kwalifikacji i certyfikat kompetencji w dziedzinie chłodnictwa, pomp ciepła i klimatyzacji wydany przez Polskie Centrum Akredytacji). Powyższe certyfikaty powinny uprawniać do wykonywania montażu, przeglądów technicznych oraz serwisu urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych z czynnikami niebezpiecznymi dla środowiska.
!!! UWAGA - WAŻNE !!!
Klimatyzatory, które nie są cykliczne serwisowane tzn. nie są czyszczone ich filtry a zawartość czynnika chłodzącego nie jest utrzymywana na normatywnym poziomie, często ulegają awariom. Jedną z awarii może być rozszczelnienie klimatyzatora i wyciek wody do pomieszczenia. Może to skutkować uszkodzeniem urządzeń elektronicznych.
W serwerowniach klimatyzator jest często ustawiony na 18 st. C. Jest to temperatura tzw. serwisowa i dłuższa praca w tych warunkach, przy dużej różnicy temperatury między pomieszczeniem a temperaturą zewnętrzną, może doprowadzić do zalodzenia klimatyzatora. Powietrze z klimatyzatora zawiera wtedy drobiny wody i rozpyla je w serwerowni, a woda osiadająca na urządzeniach elektronicznych może doprowadzić do ich zniszczenia.
Optymalna temperatura pracy w serwerowni to 20–21 st. C do 23-24 st. C.
Jeżeli nasze klimatyzatory nie są w stanie utrzymać takich parametrów temperatury to znaczy, że zostały źle dobrane do pomieszczenia i pracujących tam urządzeń lub uległy degradacji technologicznej z uwagi na ich wiek.
PODEJMIEMY DLA PAŃSTWA KAŻDE WYZWANIE!
Nota prawna
1. Zaprezentowany materiał jest autorskim opracowaniem i jest objęty prawem autorskim.
2. Niniejszy materiał, ani żaden jego fragment nie może być reprodukowany, przetwarzany i rozpowszechniany w jakikolwiek sposób za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i in. do celów innych niż realizacja przedmiotowej umowy u Klienta.
ZOBACZ RÓWNIEŻ