CZY REKOMENDACJA D KNF jest już nieaktualna? NIC BARDZIEJ MYLNEGO !
ELEMENTARZEM ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM
ŚRODOWISKA TELEINFORMATYCZNEGO
W BANKU SPÓŁDZIELCZYM
jest nadal
REKOMENDACJA D Komisji Nadzoru Finansowego.
W wyraźny i zrozumiały sposób wyjaśnia ona, od strony proceduralnej i technologicznej, jak należy przygotować infrastrukturę informatyczną w banku spółdzielczym do pracy z zachowaniem najwyższych standardów.
Obecnie w bankach spółdzielczych funkcjonują dwa trendy:
TREND NEGATYWNY
Niektórzy Prezesi banków spółdzielczych dziwią się, że Rekomendacja D nadal obowiązuje, albo starają się o tym zapomnieć, ignorując podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa i powielając negatywne praktyki innych banków, mimo, iż statystyki wyraźnie pokazują, że źle zabezpieczona infrastruktura jest najczęstszym źródłem kradzieży / wycieku danych.
TREND POZYTYWNY
Na szczęście, w większości banków spółdzielczych infrastruktura informatyczna została bardzo skrupulatnie dostosowana do wytycznych normatywnych zawartych w REKOMENDACJI D KNF.
Przypomnijmy, że na bazie międzynarodowych standardów ITIL Foundation (IPS zaleca szkolenia ITIL Foundation), został opracowany elementarz dobrych praktyk, jakie należy stosować, aby posiadać zgodne środowisko informatyczne w banku spółdzielczym. REKOMENDACJA D była i jest dla banków dokumentem przełomowym, który znacznie poprawił stan bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej.
Przypomnijmy:
Rekomendacja D jest ważnym źródłem standardów zarządzania bezpieczeństwem środowiska teleinformatycznego w instytucji finansowej dotyczących zarządzania ryzykiem towarzyszącym systemom informatycznym i telekomunikacyjnym używanym przez banki spółdzielcze. Konieczność dokonywania aktualizacji wynika zarówno z szybkiego rozwoju technologicznego i systematycznego wzrostu znaczenia obszaru technologii informacyjnej dla działalności banków spółdzielczych, jak i z pojawiania się nowych zagrożeń w tym zakresie.
Komisja Nadzoru Finansowego w Rekomendacji D przedstawia bankom swoje oczekiwania dotyczące stabilnego zarządzania obszarami technologii informacyjnej i bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego, w szczególności zarządzania ryzykiem związanym z tymi obszarami.
Eksperci Servus Comp Data Security wspierają banki w tym zakresie, doradzając wybór właściwych narzędzi technologicznych gwarantujących prowadzenie nadzoru nad infrastrukturą informatyczną zgodnego z wymaganiami Rekomendacji D.
Na naszym blogu https://premiumbank.zadbajobezpieczenstwo.pl/blog/ i dzięki uprzejmości portalu www.bs.net.pl umieszczamy wpisy, w których informujemy banki o możliwości wykorzystania darmowych rozwiązań OpenSource i ich komercyjnych odpowiedników np.:
NAGIOS, ZABBIX, GLPI, CODE SEALER, mechanizmy podwójnego uwierzytelniania i inne.
Wymienione narzędzia znacznie upraszczają nadzorowanie infrastruktury informatycznej i umożliwiają edytowanie danych statystycznych wymaganych przy analizie ryzyka w banku i podczas prowadzenia czynności audytorskich (np. statystyki podatności występujących w banku w danym obszarze IT).
Na prośbę banków, ze względu na duże zainteresowanie tymi zagadnieniami, ponownie rozpoczęliśmy cykl szkoleń w zakresie Rekomendacji D.
Szkolenia te dedykowane są dla:
- Członków Zarządu nadzorujących obszar IT w banku
- Administratorów Systemów Informatycznych (ASI) – zwłaszcza tych nowo zatrudnionych
- Kadry managerskiej odpowiadającej za zarządzanie bezpieczeństwem IT
- Pracowników odpowiedzialnych za funkcjonowanie infrastruktury informatycznej
- Inspektorów Ochrony Danych (IOD) – kwestie zgodności z RODO
Celem szkoleń jest przekazanie praktycznych wskazówek, wiedzy i umiejętności z zakresu zagadnień związanych z zarządzaniem, w tym audytowaniem bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego w banku spółdzielczym, zgodnie z wymaganiami Rekomendacji D Komisji Nadzoru Finansowego i na podstawie dobrych praktyk wynikających z ISO 27001. Naszym celem jest, aby uczestniczący w szkoleniach pracownicy banków uzyskali obszerną wiedzę dotyczącą Rekomendacji D i praktycznych aspektów jej wykorzystania, a także umiejętność oceny kluczowych zagadnień i obszarów związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem środowiska informatycznego banku spółdzielczego.
Zapraszamy na szkolenia dedykowane Bankom Spółdzielczym
Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.