ZASADA CZYSTEGO EKRANU

ZASADA CZYSTEGO EKRANU

WZROKOWA KRADZIEŻ DANYCH | SNOOPING – PODGLĄDANIE DANYCH NA EKRANIE

ZASADA CZYSTEGO EKRANU

W czasie audytów bezpieczeństwa informacji sprawdzamy zasadę czystego ekranu. Pracownicy często nie zdają sobie sprawy, jak ważna jest ta zasada. Nie przestrzeganie jej grozi wyciekiem danych wrażliwych przez podglądanie danych na ekranie. Dodatkowo, klient w sposób niezauważony, może wykonać zdjęcie z ekranu komputera, na którym są dane innego klienta lub poufne dane wrażliwe.

!!!  W CELU ZMINIMALIZOWANIA RYZYKA UTRATY DANYCH Z EKRANU MONITORA
NALEŻY UŚWIADOMIĆ PRACOWNIKÓW, ŻE OKOŁO 75% DANYCH
WYCIEKA PRZEZ WZROKOWĄ KRADZIEŻ DANYCH
ORAZ ZDJĘCIA WYKONANE URZĄDZENIAMI ELEKTRONICZNYMI
!!!

W czasie jednego z audytów, na prośbę audytora, została wykonano prezentację dla zarządu - wystarczyło podejść do stanowiska kasowego na odległość około 2-3 metrów, aby móc odczytać dokładnie zapisy na ekranie monitora. Prezentacja odbywała się na realnym przykładzie: przy kasie stała klientka, a za jej plecami stali audytorzy z przedstawicielem zarządu Banku i wszyscy mogli bez żadnych ograniczeń odczytać treść z monitora. Dane na monitorze dotyczyły danych finansowych klientki, jej danych osobowych i zasobów finansowych zgromadzonych w banku.

Kiedy możemy utracić dane z ekranu monitora i na co zwracać uwagę?

  • W placówkach banków panuje trend otwarcia się na klienta. Często zlecenie nazaprojektowanie nowego stanowiska bezpośredniej obsługi klienta otrzymują projektanci, którzy realizują swoją wizję architektoniczną, ale niestety nie kierują się kategoriami bezpieczeństwa fizycznego. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby monitor w stosunku do pracownika był ustawiony tak, by pracownik miał przez 8 godzin pracy pełny komfort i nie musiał ustawiać monitora pod kątem, żeby lepiej widzieć treści na ekranie. W ten sposób odsłaniamy monitor również dla klienta i klient może odczytywać treści na ekranie monitora praktycznie bez ograniczeń.
  • W czasie obsługi klienta, gdy musimy opuścić stanowisko aby np. wykonać kopię dokumentów dostarczonych przez klienta, lub w celu uzyskania niezbędnych informacji od współpracowników. W tym czasie klient zostaje przy opuszczonym stanowisku i ma możliwość ingerencji w treść monitora.

Bezwzględnie należy pamiętać, że przed opuszczeniem stanowiska, zostawiając przy stanowisku klienta, MUSIMY BEZWZGLĘDNIE ZABLOKOWAĆ EKRAN MONITORA. W przeciwnym przypadku dajemy możliwość ingerencji wzrokowej klientowi w treść wyświetloną na ekranie, a poza tym, klient w sposób niezauważony może wykonać zdjęcie z ekranu i np. umieścić je w mediach społecznościowych, ujawniając jego pochodzenie.
Wizerunkowo traci bank, a dodatkowo konsekwencje ponosi pracownik, który do tego dopuścił.

JAK CHRONIĆ TREŚĆ WYŚWIETLANĄ NA MONITORZE PRZED OKIEM WŚCIBSKIEGO KLIENTA?

Szkolenia uświadamiające pracowników

Nieświadomość pracowników jest sprzymierzeńcem złodziei trudniących się pozyskiwaniem danych przez podglądanie treści na monitorze.

Wg KPMG aż:

  • 47% personelu zarządzającego w bankach nie ma świadomości o zagrożeniu tego typu.
  • 72 % managerów niższego szczebla w ogóle tego tematu nie porusza ze swoimi pracownikami.

Statystykę tę potwierdzają nasze wnioski z audytów bezpieczeństwa informacji, gdyż na stanowisku pracy musimy wyjaśniać pracownikom i ich przełożonym, jak ważna jest zasada czystego ekranu i zabezpieczenie przed utratą danych.

Stosowanie dwóch magicznych klawiszy w celu szybkiego wygaszenia monitora

Naciśnij klawisz logo Windows + L, aby szybko zablokować ekran:

 

KLAWISZE BLOKOWANIA EKRANU

 

Pamiętajmy, by zawsze ZABLOKOWAĆ EKRAN MONITORA przed:

  • odejściem od stanowiska pracy do kserokopiarki, drukarki, do przełożonego
  • wyjściem na lunch
  • wyjściem do toalety
  • opuszczenie stanowiska pracy  z innego powodu.

!!!  BLOKOWANIE EKRANU KOMPUTERA POWINNO STAĆ SIĘ NAWYKIEM  !!!

Stosowanie automatycznych wygaszaczy ekranu ustawianych przez działy informatyki

W środowiskach sieciowych stosowana jest polityka wygaszania ekranu w sposób automatyczny po dłuższym bezruchu komputera. Z reguły w bankach obowiązuje zasada automatycznego wygaszania ekranu po 5 – 10 lub 15 minutach bezruchu komputera. Czasami jednak kasjerzy, którzy mają zajęte ręce licząc pieniądze nie mogą wzbudzić ekranu, który wygasza się już po 5 minutach. Warto zatem przemyśleć zasady wygaszania ekranu na poszczególnych stanowiskach, tak, aby nie utrudniało to pracy.

Stosowanie barier architektonicznych

Stosowanie filtrów prywatyzujących

Filtry prywatyzujące są tak zaprojektowane, aby były przezroczyste, gdy patrzymy na nie na wprost, a czarne i matowe, gdy patrzymy na nie pod kątem. Filtr prywatyzujący nałożony na monitor ekranu skutecznie uniemożliwia ingerencję w treść wyświetloną na monitorze.

FILTR POLARYZUJĄCY

Filtry prywatyzujące mają szczególnie zastosowanie w bankach, gdy musimy zabezpieczyć się przed wszelkimi konsekwencjami prawnymi wynikającymi z
wycieku danych wrażliwych klientów.
Filtr można nakładać bezpośrednio na ekran monitora na różne sposoby. Niektóre przylegają do ekranu jak magnes, niektóre mają części, które można zatrzasnąć bezpośrednio na górnej lub bocznej części ekranu monitora, a niektóre wyposażone są w zestawy instalacyjne, dzięki czemu filtr można zamontować na stałe.

NAKŁADKA NA EKRAN MONITORA

Osłony tego typu, oprócz podwyższenia poziomu bezpieczeństwa, chronią ekran monitora przed refleksami światła poprawiając komfort pracy użytkownika.

 

Servus Comp Data Security , Świętokrzyska 12/403, 30-015 Kraków
tel.  +48 12 631 91 22  biuro@servus-comp.pl
PODEJMIEMY DLA PAŃSTWA KAŻDE WYZWANIE!

 

POBIERZ PDFPOBIERZ OPRACOWANIE W PLIKU PDF

Nota prawna

1. Zaprezentowany materiał jest autorskim opracowaniem i jest objęty prawem autorskim.

2. Niniejszy materiał, ani żaden jego fragment nie może być reprodukowany, przetwarzany i rozpowszechniany w jakikolwiek sposób za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i in. do celów innych niż realizacja przedmiotowej umowy u Klienta.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ZASADA CZYSTEGO BIURKA

ZASADA CZYSTEGO BIURKA

ZASADA CZYSTEGO KOSZA

ZASADA CZYSTEGO KOSZA

ZASADY ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM INFORRMACJI

ZASADY ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM INFORMACJI