Podczas audytów bezpieczeństwa informacji w bankach i przy różnych innych okazjach, często mamy do czynienia z brakami i zaniedbaniami w zakresie wyposażenia pomieszczeń specjalnego przeznaczenia w tzw. czujniki warunków skrajnych. Warunki skrajne muszą być stale monitorowane, a brak monitorowania może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Warto wymienić pomieszczenia o szczególnym znaczeniu, w których powinny się znajdować czujniki sprawdzające odchylenia od zadanych wartości:
- serwerownia główna / serwerownia zapasowa / inne pomieszczenia, w których występują urządzenia infrastruktury informatycznej – czujniki: zalania, wilgotności, temperatury, otwarcia drzwi, alarmu, dymu, ognia. Czujniki nadzorujące zadane wartości powinny niezwłocznie przesyłać sygnał o wystąpieniu anomalii do osób upoważnionych. W bankach wykorzystywane są do tego celu różne modele działania. Część banków podpina czujniki bezpośrednio do systemu alarmowego firm ochroniarskich, które mają za zadanie poinformowanie upoważnionych pracowników o zagrożeniu. Część banków instaluje centralki zbierające sygnały z czujników i samodzielnie nadzoruje odchylenia od normy. W tym miejscu warto przypomnieć wpis na naszym blogu, w którym opisaliśmy proste urządzenie. Urządzenia te widzieliśmy już w kilku bankach w czasie audytów. https://premiumbank.zadbajobezpieczenstwo.pl/monitorowanie-warunkow-skrajnych-czynnikow-ryzyka-srodowiska-serwerowni-rekomendacja-d/
- pomieszczenia zamknięte znajdujące się w budynkach lub garażach, gdzie umieszczone są agregaty prądotwórcze: czujnik czadu, czujniki gazu, dymu, ognia. Zdarza się, że agregat prądotwórczy umieszczony jest w pomieszczeniu razem z piecem centralnego ogrzewania. To dodatkowo potęguje możliwość pojawienia się szkodliwego gazu. Należy pamiętać, aby czujniki gazu w takich pomieszczeniach montować na odpowiedniej wysokości, ponieważ wydostający się gaz kumuluje się ok. 1,20 m nad podłogą. Czujnik zamontowany wyżej może w pierwszej fazie pojawienia się gazu w ogóle nie zareagować. Ważne, aby alarm z czujnika nie tylko sygnalizował pojawienie się gazu w monitorowanym pomieszczeniu, ale również w innych pomieszczeniach, w których znajdują się pozostali pracownicy mogący w razie problemów podjąć odpowiednie działania. W pomieszczeniach tych należy sprawdzać stan systemu wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej oraz stan czerpni, które odpowiadają za wymianę powietrza w urządzeniu agregatu i w samym pomieszczeniu
- sala bezpośredniej obsługi klienta: czujniki alarmu, dymu, ognia – w niniejszym wpisie nie wspominamy o czujnikach bezpieczeństwa związanych z nadzorem walorów finansowych.
- pomieszczenia biurowe: czujniki alarmu, dymu, ognia.
W pomieszczeniach tych, w widocznych i oznaczonych miejscach, musimy również rozmieścić gaśnice p.poż. Gaśnice AB, ABC są to gaśnice, w których czynnikiem gaszącym jest piana. Te gaśnice nie powinny być używane do gaszenia urządzeń elektronicznych. Jeżeli już musimy ich użyć do gaszenia elektroniki, należy to robić bardzo rozważnie. Pomieszczenia takie jak serwerownie, serwerownie zapasowe, węzły sieciowe i pomieszczenia biurowe z dużą liczbą urządzeń elektronicznych, powinny zostać dodatkowo wyposażone w gaśnice UGS 2x, w których czynnikiem gaszącym jest gaz. Należy również pamiętać o corocznym przeglądzie gaśnic. Zalecamy także przeprowadzenie inwentaryzacji urządzeń gaśniczych i analizy zapotrzebowania na dodatkowe gaśnice do gaszenia urządzeń elektronicznych, w porozumieniu z kompetentnymi służbami.
Wpis ten nie wyczerpuje całego tematu, lecz ma przypominać o ważności omawianego zagadnienia. W razie Pytań zapraszamy do kontaktu. Dopilnujmy, aby planowanie, testowanie i nadzór nad czujnikami prowadziły wyspecjalizowane firmy posiadające odpowiednie uprawnienia.
Zapraszamy Państwa na szkolenia:
https://edu.servus-comp.pl/pl/
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą:
https://premiumbank.zadbajobezpieczenstwo.pl
Zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.