PROGRAMY DO MONITOROWANIA SIECI, SERWERÓW, WYSYCENIA KOMPONENTÓW NAGIOS – ZABBIX – ZENOSS – PREMIUM BANK TECHNOLOGIE

Systemy monitoringu zasobów IT ogromnie ułatwiają pracę: sprawują automatyczną i stałą kontrolę nad serwerami, stacjami roboczymi, infrastrukturą sieciową i urządzeniami peryferyjnymi, pozwalając administratorom w porę dostrzec zbliżające się zagrożenia. Ułatwiają diagnostykę problemu i zwiększają bezpieczeństwo całego systemu informatycznego.

Spore grono informatyków obsługujących infrastruktury informatyczne w Bankach Spółdzielczych do monitorowania podstawowych parametrów infrastruktury IT używa sprawdzonych opensourcowych programów: NAGIOS, ZABBIX, ZENOSS. Te trzy programy nie do końca mają monopol w tym obszarze, ale zdecydowanie wiodą prym. Programy open source zdobywają coraz szersze grono zwolenników i to nie tylko z uwagi na zerowe koszty zakupu licencji, ale głównie dla ich ogromnych możliwości ułatwiających śledzenie i monitorowanie zadanych parametrów w infrastrukturach IT.

W poprzednim wpisie na blogu opisaliśmy zdobywający coraz więcej zwolenników system open source GLPI Tym razem kilka słów o wielkiej trójce NAGIOS, ZABBIX, ZENOSS, zwłaszcza, że każdy z tych systemów można zintegrować z GLPI, uzyskując bardzo mocne wielofunkcyjne narzędzie wspomagające zarządzanie i kontrolę nad infrastrukturą IT w banku lub w firmie.

NAGIOS   -  ZABBIX   -   ZENOSS

Zadaniem tych programów jest przetwarzanie danych zbieranych z nadzorowanych urządzeń. Alerty wysyłane z tych programów mają wskazać anomalie w nadzorowanym komponencie po przekroczeniu zadanych wartości. Każdorazowo administrator może ustawić hierarchię informowania o występujących anomaliach. Wszystko uzależnione jest od ustalonych procedur i instrukcji. Zwykle na pierwszej linii znajduje się kontakt do informatyka, a następnie do uprawnionych osób, mogących podjąć działania zaradcze. Informacje wysyłane są SMSem lub mailem.

Informacje o występujących warunkach skrajnych w serwerowni (p.poż., dym, wilgoć, temperatura, zapylenie) są z reguły monitorowane przez centralę zbierającą dane, a następnie przekazywane do opisywanych programów, które odpowiednio przetwarzając i interpretując dane, na bieżąco informują administratora o odstępstwach od zadanych wartości.

Dużym ułatwieniem w opisywanych programach jest możliwość sparametryzowania wysycenia infrastruktury sieciowej i serwerowo - macierzowej. Dzięki zadanym wartościom pojemności dysków twardych czy też pamięci operacyjnych, bardzo łatwo można zaplanować zakupy w razie sygnalizowanego wypełniania przestrzeni tych komponentów. Przy okazji pamiętajmy o podstawowej zasadzie: do serwerów nie należy kupować zwykłych dysków twardych, a jedynie dyski przeznaczone do pracy ciągłej. Uwaga ta kierowana jest do Zarządów banków, które często bez zrozumienia tematu obcinają budżety na zakupy strategicznych komponentów. Działanie to może doprowadzić do niepotrzebnych komplikacji i awarii, gdyż przy synchronizacji dysków w serwerze czy w macierzy dyski desktopowe nie wytrzymują natężenia i przeważnie ulegają niekontrolowanym awariom.

Program do monitorowania infrastruktury IT NAGIOS

Często spotykamy się z twierdzeniem, że dla wielu informatyków NAGIOS stał się standardem i wyznacznikiem trendów. Choć należy przyznać otwarcie, że od czasu zmiany modelu biznesowego firmy i położeniu większego nacisku na jego wersję komercyjną, darmowy NAGIOS może lada chwila utracić palmę pierwszeństwa.

Nagios

Program do monitorowania infrastruktury IT  ZABBIX

Silnik ZABBIX został napisany w języku C, a panel WWW w języku PHP. Natomiast mechanizm do zbierania statystyk i zapisywania danych zbieranych z monitorowanych urządzeń oparto o silniki bazy danych: PostgreSQL, MySQL, SQLite, Oracle, IBM DB2.

zabbix

Program do monitorowania infrastruktury IT  ZENOSS

ZENOSS występuje w dwóch wersjach dystrybucyjnych: jako open source i w wersji komercyjnej Enterprise. Wersje obsługują środowiska Windows, Linux i MacOSX. Oprogramowanie posiada przyjazny interfejs, a sam program jest prosty i wygodny w obsłudze. Zastosowana konsola webowa ułatwia pracę administratorom, jest elastyczna w konfiguracji i bardzo łatwo można ją dostosować do własnych potrzeb.

ZENTOS składa się z modułów: Zenping - Zenprocess - Zenstatus - Zenpacks 

Zenoss

Coraz częściej w pomieszczeniach zajmowanych przed informatyków programy do monitorowania wizualizowane są na dużych ekranach telewizorów. Informatyk w czasie rzeczywistym widzi na ekranie, jak pracuje infrastruktura i w razie potrzeby może szybko podjąć działania zaradcze.

W następnych wpisach, na bazie informacji zebranych z banków, w których wykorzystywane są te systemy, będziemy opisywali każdy z wymienionych programów od strony funkcjonalnej.
ZAPRASZAMY do śledzenia naszych wpisów technologicznych. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU!

 

Servus Comp Data Security , Mazowiecka 25/502  30-019 Kraków  
tel.  +48 12 631 91 22   biuro@servus-comp.pl
PODEJMIEMY DLA PAŃSTWA KAŻDE WYZWANIE!

 

PROGRAMY DO MONITOROWANIA SIECI SERWERÓW NAGIOS ZABBIX ZENOSS Servus Comp Kraków

Dodaj komentarz